top of page

Probiyotik nedir? Prebiyotik nedir?


Mikrobiyata ve ilgili çalışmalar uzunca bir süre en çok merakımı cezbeden şeylerden oldu. Mikrobiyata nedir? Kısaca barsaklarımızı kaplayan bakteri ve diğer mikroorganizma çeşitlerine verilen isimdir aslında. Son dönemde barsaklarımızdaki bu minik canlıların sağlığımızın pekiştirilmesinde son derece önemli olduğu ortaya çıktı. Özellikle post modern hastalıkların neden bu kadar hızla arttığını anlamamızda oldukça etkili oldu.

Mikrobiyatayı düzeltme işine koyulan hekimlerin her biri farklı bir yola çıktı. Genel olarak 3 farklı yol var diyebilirim. Bunlardan biri önce barsaklara antibiyotikler vererek mevcut minik canlıları öldürmek ardından yeni minik canlılar koymak. Diğer sağlıklı mikrobiyatası olan kişilerin barsak mikrobiyatasını örneklemek ve bunu sağlıksız kişiye aktarmak.


Benim yolumsa daha yavaş ve güvenilir olduğuna inandığım bir yol. Yavaşça mikrobiyatayı şekillendirmek. Bunun için birkaç basamak var.


1. Sağlıklı beslenmeye başlamak

Güvenilir üreticilerden ürünler temin etmeye çalışalım. Bunun için kendi yörenizde temiz gıda üreten kişileri bulmaya çalışabilirsiniz. Ekoharita ve doğal bilinçli beslenme ağı gibi platformlara kayıt olmuş üreticilerden siparişler verebilirsiniz.


2. Sağlıklı mayaları yutmak

Sağlıklı mayalar tarhana, kefir, peynir, yoğurt, lahana vb turşular, sirke gibi fermente edilmiş besinlerde bulunur. Şalgam suyu, hardaliye, kök birası, boza da sayabileceğimiz diğer fermente ürünlerdir. Genel olarak bu ürünlere probiyotikler diyebiliriz. Yani minik canlı içeren besiyerleri diyebiliriz.


3. Bol bol prebiyotik yutun


Minik bir suru canlı yuttunuz ve onların barsak floranızda olmasını istiyorsanız o zaman onları yaşatmalısınız. Ne demek istiyorum? Akvaryuma balık atıp sonra üzerine sirke dökerseniz balıklarınız ölür. Benzer olarak bizim yuttuğumuz minik canlılar asitli bir alanda ve bolca lifli besinlerle beslenen canlılar. Onları beslemek ile kendinizi beslemek artık aynı şey olmalı. Bolca lahana turşusu yuttu iseniz onlara lahana ve lifli besin vermeye devam etmelisiniz mesela. Peki bir tek kabak lifi mi? Başka da prebiyotik olan pek çok besin var: badem, yer fıstığı, kabak, zeytin bu bunun gibi daha pek çok besin prebiyotik olarak sınıflanır. Yani inik canlıların beslenebileceği besinler olarak adlandırılır. Bu konulara aşinalık kazandıkça çeşitlere daha çok hakim olacaksınız. Hem probiyotikler hem de prebiyotikler bir sürü, bir Dünya çeşit var. Zaten çeşitlilik ve değişim, dönüşüm yaşamın en doğal ilkesidir.


30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentarze


Mavi ve Sarı Kedi Hayvan ve Evcil Hayvalar Logo (200 x 1500 px) (1500 x 200 px) (1).png
bottom of page