top of page

Hangi bedene hangi spor?Eskiden sanardım ki çok basketbol oynarsak bedenimiz basketbolcu gibi olur, yüzersek bedenimiz yüzücüler gibi olur. Bu da kısmen doğru ama daha doğru olanı bedenimiz hangisine benziyorsa onu yapması için daha yatkın aslında. Beden ölçüleri ve morfolojisi hangi sporlarda daha başarılı olacağımız konusunda ciddi fikir veriyor.

Bunun dışında kalıtsallık da son derece önemli. Örneğin Filipinlerde nesiller boyunca dalarak avlanan bir halk var. Onların çocuklarında yapılan çalışmada, su altı görüş mesafelerinin bizlerin ortalamasından çok yüksek olduğu bulunmuş. Yani atalarınızın yatkın olduğu sporlara sizin de yatkın olmanız olağan.

Bedenlerimiz son derece güzel başka ipuçları verir. Örneğin eklemler esnekse, gevşekse, bazı elastikiyet gerektiren sporlar daha kolay yapılır. Daha çok başarılı olunur. Bu nedenle bedenlerinize dönün bakın, tanışın. Esnek mi? Değil mi? Kolayca üşür mü? Koşma kapasitesi var mı? Kulaç mesafeniz uzun mu? Omuzlarınız geniş mi?

Ben spora başlayıp da bedenimi çalıştırmaya başladıktan sonra sıkıla sıkıla bir sürü farklı spor denedim. Sonra kendimi başarısız sanarken bazı spor dallarında yeni başlamama rağmen çok başarılı olduğumu gördüm. Mutlu oldum, size de aynı mutluluğu dilerim.

46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Mavi ve Sarı Kedi Hayvan ve Evcil Hayvalar Logo (200 x 1500 px) (1500 x 200 px) (1).png
bottom of page