top of page

Basit Tarifler: Krem Peyniri, Labne Peyniri, Quark Peyniri, ÇökelekAslında labne peyniri çoğu kaynakta bolca süzülmüş yoğurt olarak geçiyor. Yoğurdu yaptıktan sonra kalın bir süzme bezine alınarak süzülür. Ancak labnenin yumuşak ve tatlı aromasını verebilmesi için taze yoğurt olmalıdır. Ekşidikçe asiditesi artar ve alışkın olduğumuz kıvamdan uzaklaşır. İsterseniz tuzlu yapabilirsiniz. Homojen bir kaymakla zenginleştirebilirsiniz. 24 saat olan süzülme süresini buzdolabı içinde (kokusuz ve temiz bir dolap) geçirirse daha hoş bir tada sahip olacaktır.


Krem peynir ise yağca zengin bir kestirme peynirdir. Çiğ süt kaynama noktasına getirildikten sonra içine sütü kesecek kadar limon suyu konur. Limon suyu yerine süzme yoğurdun altındaki su veya sirke de kullanabilirsiniz. Süt kesildikten sonra kaynatmadan süzme bezine almalısınız. Baskı uygulamayın ve aşırı miktarda kurutmayın. Ardından bir blendır içerisinde bir miktar tereyağı ile karıştırın. Krem peyniriniz hazır.


Quark peyniri için ise, 1 litre kefiri 70 dereceye gelmiş fırın içinde 1 saat tutmalısınız. Ardından süzmelisiniz. Elinizde kalan peynir aroma olarak farklı kıvam olarak labne ve kreme benzer bir peynir olacak.


Çökelek ise tereyağı yaparken kalan ayranın kaynatılarak kesilmesi ile ortaya çıkan bir peynir türü. Yoğurdu ateşe oturtarak kestirebilirsiniz. Bir diğer yol da krem peynir yaparken süt kesilince kaynatmayın demiştim, o aşamadayken ocağın altını açıp iyice kesilene kadar ocakta bırakabilirsiniz. O zaman krem peynirdeki gibi peynir pıhtısının yapışkanlığı kalmaz. Kuru bir şekilde süzerseniz çökelek peyniriniz olur.


Bunlar basit, evde yapılabilecek, ileri bilgi gerektirmeyen peynir türleri. Zaman ve sabır gerektiriyor. Çok lezzetli oldukları için hızlıca yenilip bitiriliyor. Ayrıca bu peynirlerle tatlı yapmak müthiş lezzetli. Denerseniz yorulursunuz ama çok mutlu olursunuz. Kolay gelsin!

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Mavi ve Sarı Kedi Hayvan ve Evcil Hayvalar Logo (200 x 1500 px) (1500 x 200 px) (1).png
bottom of page