top of page

Yaban Mayası

Prep Time:

20 Minutes

Cook Time:

1 Hour

Serves:

8 Servings

Level:

Intermediate

About the Recipe

Yoğurt mayası için bir önceki yoğurt kullanılır, kefir mayası için kefir tanecikleri kulanılır. Ekşi maya bir önceki ekmekten ayrılır. Alkollü içeceklerin mayaları hazır getirtilir. PEki ilk maya nerededir nereden bulunur, toplanır?

Mayaların çok çeşitli mikroorganizmalar olduğundan bahsetmiştim. İki gruba ayırmıştım, sindirim işlerine yardımcı olanlar ve çürüme reaksiyonu başlatanlar. Genel olarak sindirim işi yapan mikroorganizmalar az oksijenli ortamda çoğalırlar. Hoş kokuludurlar, bedenle simbiyotik yani karşılıklı yarar sağlayan bir etkileşimleri vardır. Çürüme işlevi yapan mikroorganizmalar ise çokça metan gazı ve hoş olmayan koku üretirler, çürüterek besinleri parçalarlar. Bizler bedenlerimizi fermente etmek ve şifalamak isteyenler olarak sindirim işi yapan mayaları bulmak ve çoğaltmak istiyoruz. Bu okulun amacı budur. Aynı zamanda bu mayaların yaşam biçimlerini öğrenmek için onları tanımak, sevmek ve oynamak da okulumuzun amaçları arasındadır.

Barsak sistemimizde eğer sindirim işi yapan sağlıklı mikroorganizmalar varsa onların ritimlerini bildiğimiz için bedenlerimiz onlara uygun bir beslenme ritmi oluşturur. Fermentasyonda ritim önemlidir çünkü. Belli aralıkta ve belli döngülerle beslemek gerekir fermente olan ürünü.

Aktif bir çürüme varsa, onun bir ritmi yoktur ayrıca sıkça beslemek ister çünkü hızlıca besinleri parçalamakta bunu yaparken kötü koku ve metan gazları üretmektedir. Biz bedenlerimizin içeriğinde bu türden mikroorganizmalar varsa bunu şikayet verici bir gaz, hazımsızlık, yemeklerden sonra artan bir halsizlik ve kırgınlık şeklinde hissederiz. Yediklerimiz bizlere şifa olmaz.

Şimdi bu sindirim işi yapan mikroorganizmaları doğadan toplayıp huylarına uygun bakmayı ve beslemeyi öğreneceğiz. Bu aslında pek çok geleneğin de bir rituelidir. Her sene doğanın kendini yenilemesi ve baharın gelişi ile özellikle kadınlar doğaya çıkar ve maya toplarlar. Nerededir bu mayalar?

Maya kaynakları:

Çiçeklerde bolca bulunur, en bol bulunduğu çiçekler civanperçemi ile mürver çiçeğidir ancak çoğu çiçek maya ihtiva eder. Bildiğiniz ve şifalı etkileri olan çiçekleri maya yapmak için kullanabilirsiniz ancak çiçekleri toplarken dikkatli olun. Doğadaki pek çok çiçek bolca aktif madde içerir ve bu aktif maddelerin bir kısmı sağlık açısından zararlı etkiler gösterebilir.
(Rhododendron ailesinin kalp hızını azaltacak toksinler üretir ve geniş bir ailedir. Kimi türleri gelinciğe benzetilerek toplanabilir- dikkatli olmak gerekir!)

Pek çok meyvenin çeperinde bolca maya bulunur. Özellikle minik meyvelerin çevresi balmumuna benzer bir tabaka ile çevrilidir bu tabaka bolca maya ihtiva eder.

Kozalaklar maya içerir, mayayı en çok içerdikleri halleri taze kozalak halleridir.

Kök bitkileri de bolca maya içerirler. Özellikle zencefil, zerdeçal, siyah havuç en çok maya içeren kök bitkileridir.

Maya içeren mayve-kök-çiçekten bolca ekledikten sonra onun besleneceği bir şeker ekleyin ardından besiyeri oluşturmak için hafif asidik bir su koyun (limon sulu su). Bu şekilde bir kavanoz hazırlayın, çokça maya içermesi istiyorsak hem yüzey oluşturması için hem de başlangıç maya miktarının çok olması için maya kaynağını bolca koymalısınız. Kapağını sıkıca kapatıp 3 gün bekleyin. açtığınızda hareketli fıkır fıkır eden bir suyunuz olacaktır. Bununla ekmek mayaladığınızda kabarır. İçilebilir bir sodadır aynı zamanda.

Örneğin ıhlamurun şifalı etkileri suyun içerisinde bırakarak ortaya çıkar. Buna maserasyon denir. ıhlamur çiçeklerini zencefil rendesi limon suyu ve şekerle 3 gün beklettiğinizde ıhlamur sodası elde edersiniz ve bu çokça şifalı bir içecek olacaktır.

Bolca deneyler, deneyimler, yaban mayası tanıma serüvenleri diliyorum!

Ingredients

  • ingredient 1

  • ingredient 2

  • ingredient 3

  • ingredient 4

  • ingredient 5

  • ingredient 6

  • ingredient 7

  • ingredient 8

Preparation

Step 1


This is placeholder text. To change this content, double-click on the element and click Change Content. To manage all your collections, click on the Content Manager button in the Add panel on the left.Step 2


This is placeholder text. To change this content, double-click on the element and click Change Content. To manage all your collections, click on the Content Manager button in the Add panel on the left.Step 3


This is placeholder text. To change this content, double-click on the element and click Change Content. To manage all your collections, click on the Content Manager button in the Add panel on the left.Step 4

This is placeholder text. To change this content, double-click on the element and click Change Content. To manage all your collections, click on the Content Manager button in the Add panel on the left.

Mavi ve Sarı Kedi Hayvan ve Evcil Hayvalar Logo (200 x 1500 px) (1500 x 200 px) (1).png
bottom of page