top of page

Zencefilli Gazoz Mayası Tarifi


Zencefilli gazoz mayası benim en çok sevdiğim başlangıç maya tariflerindendir. Zencefilin faydalı onca etkinliği var. Bu etkinlikleri biyoaktif baharatlar derslerinde de anlatıyorum. Zencefil bu kadar faydalı bir besin olmasına karşın bedeninin bu besinden yararlanımı düşük. Biyoteknoloji enstitulerinde bolca biyoyararlanım arttırma çalışmaları yapılıyor. Şimdiye değin çalışmalar gösterdi ki, fermente etmek yani turşusunu kurmak bedenin bu besinden yararlanmasını kat kat arttıran bir basamak.


Malzemeler:


2 çorba kaşığı dolusu zencefil rendesi

5 adet kuru üzüm

2 çorba kaşığı şeker

İçme suyu

Temiz yarım litrelik kavanoz


Tüm malzemeleri karıştırın. Zencefilin kabuk kısmında bulunuyor faydalı mayalar. Bu nedenle rende mutlaka kabuklu olmalı. Kapağını üzerine koyun ama sıkmayın. Kavanozun kirlenmemesine dikkat edin. Kavanoz direk ışık görmemeli ve kötü kokan bir yere konmamalı. Rutubetli ortamlarda bırakılmamalı. Ardından her akşam aynı saatte iki tatlı kaşığı daha zencefil ekleyin.


Eğer üzerinde beyaz veya yeşil renkli küfler oluşuyorsa küflenmiş olabilir. Kötü kokuyorsa bozulmuş olabilir. Fermentasyon sanatı tüm duyularımızı etkili bir şekilde kullanmayı gerektirir. Dikkatli olalım.


Maya her gün daha hoş bir kokuya bürünmeli. Günden güne tadı değişir. Mayalar şekeri tükettikçe gaz oluştururlar, böylece gazozun o fıkır fıkır sesini oluşturacak minik baloncuklar ortaya çıkar. Sabretmeye devam edin. Yedinci günde mayanız hazır olacak. Bu mayayı süzün ve hazırladığınız şerbetlerle harmanlayın. Şerbet ile maya tarifi bir başka yazıda:)

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Mavi ve Sarı Kedi Hayvan ve Evcil Hayvalar Logo (200 x 1500 px) (1500 x 200 px) (1).png
bottom of page