top of page

Tıpta mentörlük/ Neden makale saatleri yapıyoruz?Şifa Okulu'nu neden kurduğumu soran çok kişi oluyor. Tıp eğitimi kitaplardan, derslerden ve aslında klinikten çok daha büyük bir şey. Bitmeyen bir şey hatta. 2011'de mezun oldum tıp fakültesinden. Ders çalışmadığım, okumadığım en fazla kaç gün geçmiştir merak ediyorum. Üç gün çalışmadan geçirebilmiş miyimdir?

Bu süreçlerde mentörlük çok ama çok önemli. Benim sizleri alıp muhteşem doktorlar yapacağım diye bir iddiam yok. Olamaz ki! Bu benim bir hoca olarak başarabileceğim bir şey değil. Ama bu aynı zamanda hoca tarafından yapılabilecek bir şey de değil.

Artık bireyselleşmenin ve kendimiz olmanın çok önemli olduğu bir dönemdeyiz. Bundan birkaç sene öncesinde, bazı kalıplar vardı, kendimizi unutup o kalıplar olmaya çalışıyorduk. Pandemiden önceydi bu, X kuşağı hala çok baskındı. 'En başarılı', şurada şu işi başarmış gibi kalıplardı bunlar. Ve depresyon da mutsuzluk da inanılmaz çoktu.

Hala böyle şeyler olabilir etrafımızda. Ancak artık, orjinal olmanın önemli olduğu günlerdeyiz. Siz kimsiniz, bunu keşfetmeli ve dilediğiniz insan ve dilediğiniz hekim olmalısınız aynı zamanda. Benim kendi adıma bu anlamda yapabileceğim kısmi katkılar olabilir.

İyi hekimlik nedir? Bunu anlatabilirim. Tıpta bilimsel araştırma nasıl yapılır, bilimsel veri tabanı nasıl okunur? Bunu gösterebilirim. Yurtdışı ile nasıl iletişime geçilir, nasıl staj yapılır, yazışmalarda nelere dikkat edilir anlatabilirim. Bağlantılı olduğum kliniklerle irtibata geçebilirim, referans olabilirim.

Kısacası size balık tutmayı öğretebilirim. Çünkü bu benim gönül borcum, size değil:) Kendi hocalarıma. Eğer bana bunları öğreten ve bana inanan hocalarım olmasaydı ben bugün iyi bir hekim olamazdım. Bu seneki makale saatleri için heyecanlıyım. Hevesli ve meraklı öğrencilerimi beklerim!

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


Mavi ve Sarı Kedi Hayvan ve Evcil Hayvalar Logo (200 x 1500 px) (1500 x 200 px) (1).png
bottom of page