top of page

Spor neden yapmalı?

Bedenimiz neden ve nasıl tasarlanmıştır? İnsan diğer canlılardan oldukça farklı bir canlıdır. Tıbbi antropoloji çalışmaları yapan bilim insanları, insan iskeletinin yapısını ve tendonların biçimin analiz etmişler ve mekaniğimizi anlamaya çabalamışlar. Araştırmalarına göre bedenimiz dayanıklılık koşusu yapmak üzere tasarlanmış. Hakikaten de insanın benzersiz bir deri yapısı vardır. Derinin pek çok işlevinin yanında deri bir klima gibi çalışır ve bedeni soğutur. Nasıl bir alakası var. Ter bezlerinin çok olması insanın saatte litrelerce terleyebilmesine olanak verir. Bu sayede kaslar çalıştıkça ısınan kan deri aracılığı ile soğur. Biz uzun süreler koşabiliriz. Soğutma kapasitesi bizim kadar iyi olmayan pek çok başka canlı bizim kadar fazla hareket ederse bu durumda ısı çarpması neticesinde yaşamsal faaliyetini kaybedebilir.


Neden bunları anlattım. Bedenimizi tasarlandığı şekilde kullanmadığımızda sağlığımız aksıyor. Sağlık da keyif ve yaşam lezzeti demek. O nedenle sevmesek de alışmasak da muhakkak spor yapmalıyız. Zaten spor bir süre yapıldıktan sonra bırakılabilecek gibi değil, bağımlılık yapıyor.


Kim nasıl spor yapsın? Herkes kendi bedenini tanımalı. Bedeni tanımanın da bir sürü yolu yordamı vardır. Bunlardan en güzellerinden biri de spordur. Üzerinizdeki ölü toprağını atın, bakalım hangi spor size göre?


17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Mavi ve Sarı Kedi Hayvan ve Evcil Hayvalar Logo (200 x 1500 px) (1500 x 200 px) (1).png
bottom of page