top of page

Güzellik ve Ayna Çalışması

Güncelleme tarihi: 1 Mar 2021Ekolojik Sağlık ve Güzellik Okulu’nun bu ilk dersini, biraz farkındalık yaratmak, biraz da yeni tanımlamalara zihnimizde yüreğimizde yer açmak üzere tasarladım. Güzel dediğimiz nedir? Sosyal medyayı, piyasada kabul gören belki dayatılan güzellik anlayışını bir kenara bırakalım, bir anlığına. Güzel, etimolojik olarak ‘göz ile bakılan’ dan geliyor. İlgi çeken, merak uyandıran, cazibesi olan demek yani. Davet eden ve olumlu duyguları tetikleyen. Aşk, gurur, merak, hayranlık, huzur, coşku, şükran, yaratıcılık, mutluluk, heyecan, keyif, haz, ilham, hayret, umut, neşe urandıran. Bu duyguların her biri inanılmaz bir enerji, güç içerir. Duyguyu bedeninizde yaşadığınızda bu enerji ile dolarsınız. Peki ne yapar bu enerji? Bizi bir yolculuğa davet eder.


Okumayı çok sevdiğim yazarlardan biri olan Joseph Campbell, şöyle bir iddiada bulunmuş, “Her birimiz, kendi hayatlarımızın kahramanlarıyız.” Çok büyüleyici ve doğru bir iddia bana göre. Bizler kahramanız. Ancak nasıl bir kahramanız? Nasıl bir yolculuğa çıkacağız ve neyi arıyoruz? Ekolojik Sağlık ve Güzellik Atölye’ lerinin bu ilk gününde bu sorunun yanıtını arayacağız.


İnsanlar bazen belki de sıklıkla kendilerini çevrelerine yansıtırlar. İçimizde neler olup bittiğini bilmemiz için, gözlerimizin nerelere baktığına dikkat etmemiz gerekebilir bazen. Ben güzel deyince her birimiz ne anlıyoruz bunu bilebilmek için bir oyun oynayalım istiyorum. Hekimlik hayatımda benden güzellik danışmanlığı talep edenlerle de oynamayı çok sevdiğim bir oyun bu aynı zamanda.


Oyun: Benim Güzellerim


Kişisel olarak tanıdığınız ve güzel bulduğunuz 5 kişiyi seçin-yazın,

Sade bir güzellik hissi değil, bir cazibesi olsun bu güzellerin sizin için,

Hayranlık uyandırabilir siz de, kıskançlık uyandırabilir!


Bu 5 kişiyi yazdıktan sonra biraz üzerine düşünün ve inceleyin. Beş tane güzeliniz olsun dememin sebebi biraz bu, inceleyecek kadar örneğiniz olsun. Daha fazlası olabilir, daha azı olmasın. Doğaya çıkıp baktığınızda, bir örüntü keşfedebilirsiniz kolaylıkla. Geometride, tasarımda, kurallarda bir örüntü vardır. Şimdi güzeller listenize bakın, onlarda da bir örüntü keşfedeceksiniz. Sizin güzellerinizde gördüğünüz benzerlik nedir? Size göre güzellik nedir? Ve dikkatle bakarsanız, güzelliğin görünenden daha fazlası olduğunu keşfedersiniz. İşte tam da bu nedenle kişisel olarak tanıdığınız 5 kişi dedim. Çünkü ben güzelliği en iyi Platinius’un tarif ettiğine inanıyorum: “Yaşam saçmak”


Benim de Sağlık ve Güzellik Atölyeleri’mde her seferinde oynadığım bir oyun. Şaşırarak farkediyorum ki, güzeller listem değişiyor ve bu bana keyif veriyor. Benim güzellerimdeki örüntü bana şunları gösterdi; güçlü ve kendi ayakları üzerinde duran kadınlar, özgünler, sanatçılar, bilgeler ve yaralılar. Yaralı olmaları belki onları o adar bilge ve güçlü kılıyor. Ne de olsa Shakespeare demiş “Yarayla dalga geçer, hiç yaralanmamış olan”. Şefkat ve empatidir kişiyi güçlü kılan.


Sizin güzellerinizi örüntüsü nedir, keşfedin ve paylaşın benimle! Merak ediyorum. Bu dönem bunu keşfetmek istiyorum belli ki! Siz örüntüleri gördüğünüzde minik minik bir sürü hediye keşfedeceksiniz. Size, size özgün güzelliği tanıtacak bu güzeller. Neyi aradığınızı göreceksiniz. Bilgelik mi? Yaratıcılık mı? Fiziksel unsurlar mı? Fazlası mı?


Bugünkü ders başka bir oyunla devam ediyor:


Ayna Oyunu:


Ayna karşısına geçin, beğendiğiniz yönlerinizi ve beğenmediğiniz yönlerinizi yazın!

Uzun uzun yazın, düşünüp, dönüp tekrar yazın!