top of page

Ekoloji nedir? Sağlıkla Ne İlişkisi Vardır?


Her şey birbiri ile ilişkilidir ve ekoloji de bu ilişkileri inceleyen bilim dalıdır. Doğada işlerin yürümesinin bir prensibi vardır. Biz bilim insanları bu karmaşık ilişkileri anlamaya çalışırız. Doktor ve bilim insanı olarak, Tıp Tarihi'ne ve araştırmalara, hastalıkların evrimlerine bakıyorum. Doğa değiştikçe insanın hastalıkları da değişiyor. Mesela küresel ısınma ile uyuz ve pire salgınları artıyor. Bu madalyonun bir yüzü. Diğer yüzü ise doğayı anlayamadığımızda doğru bir şekilde tedavi de veremiyoruz. Buna bir örnek, yoğun antibiyotik kullanımı. Bir süre her türlü mikrobu öldürmenin iyi olacağını düşünüp bol bol reçete ettik. Reçete etmesek de eczacılar bol bol verdi, insanlar bol bol içti. Neticede atopik, alerjik ve otoimmün hastalıkların inanılmaz arttığı bir çağa eriştik. Günümüzde atopik dermatitten multiple skleroza pek çok hastalığın etyolojisinde, hayatın erken döneminde antibiyotik kullanmanın olduğunu biliyoruz.

Peki ben neden Şifa Okulu'na ekoloji dersleri koydum? Veya neden okula verdiğim ilk isim Ekolojik Tıp Akademisi idi?

Doğada işlerin nasıl yürüdüğünü bilmeden insan şifacı olamaz. Kendini de anlamaz, başkasını da anlamaz ve yürüttüğü akıllar da tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Öğrenmeye başlamanın en güzel yolu da doğadır. Doğa ve doğayı gözlemek akıl ve zeka ister. Değişen yapraklar, değişen ritim, tohumlar, kökler... Bir yer mesela, her gittiğinizde aşkadır. Zamanla gölgede yetişenleri bilirsiniz, güneşte yetişenleri, bitki örtüsündeki değişimi, daha nicesini. Siz gözlemleye durun, ben de ekoloji anlatmaya başlayacağım.

45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


Mavi ve Sarı Kedi Hayvan ve Evcil Hayvalar Logo (200 x 1500 px) (1500 x 200 px) (1).png
bottom of page