top of page

Dengeli Spor

Dengeli sporun pek çok bileşeni var. İyi beslenmek ve doğru nefes almak gibi. Beden ve zihin aslında bir olmalı. Ama uyumsuz çalıştığında olmuyor. Genelde gözlemlediğim, spora kilo vermek için başlanıyor, bir sürü gerilimli sebep aklın arkasında olduğunda sporun dönüştürücü etkisini gösterecek kadar alan tanınmıyor.

Bedeni tanıyalım diye bu sebeple yazıyorum. Aslında kişinin kendisini anlattığı kadar bedeni de kendisini anlatıyor. Bir hekim olarak ben dikkatliyim, bedenin söylediklerini okumayı seviyorum. Kimi insanın kendi bedeni ile kurduğu ilişki çok içten ve biliyor, tanıyor kendisin. Kimi insan için bedeni dünyadaki en önemli şey, ben bir doktor olarak ahkam kesemiyorum, inanmıyor mesela. Kimi için ise bir yabancı bedeni, hiç tanımıyor. Bedeni anlatıyor bir hikaye; kırgınlıklar, bir şeyler.

O nedenle bedeninize bir yol verin, önce dinleyin ve anlamaya çalışın. Sonra ona şefkatli davranın. İyi besleyin, nefes alın ve ateşi tutuşturun. Dinlenin, gevşeyin. Sevmediği sporları yapması için zormalayın. Birlikte dolaşın, gezin farklı sporları. Belki o ata binmeyi seviyor, belki tırmanmayı. Keşfetmesine izin verin.

Sporun sağlıklıcası şöyledir: Haftada dakikaya ulaşın. Egzersiz kapasitenizi zorlayacak olan spor 75 dakika sürmeli. Diğer 75 dakika ise esneme ve gevşeme hareketlerinden oluşmalı. Yoga gibi. Bu egzersiz takvimini yayın. Başlangıçta da antreman değiştirdikçe de ağrılar oluşacaktır. Ağrılar varken daha çok esneme egzersizleri yapın, iyi nefes alın ve kaslara masaj uygulayın. Sıcak da iyi gelecektir. Ağrılar geriledikten sonra zorlayıcı antremanlara dönün.

Keyifli ve bolca sporlar, güzel dinlenme ve dönüşmeler!


13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör