top of page

Bahçe-Bostan Rehberi / Kasım Ayı


Kasım ayı senenin en güzel aylarından bir tanesidir. Artık kışın arifesindeyizdir ve doğa uykuya yatmaktadır. Bu ay aslında bahçe ve bostan işlerinin pek az olduğu bir dönemdir.

Ancak bu ay çok sevdiğim bazı işler yapılır:

Öncelikle hala hasat devam edebilir. Balkabakları ve bazı çiçekler hala hasat edilmeye devam edilir. Bolca keyifli tatlılar ve balkabaklı tarifler yapabilirsiniz. Ben bahçe ve bostan rehberlerini ilk okumaya başladığımda içim kıpır kıpırdı ama henüz bir toprağım yoktu. Şimdi her zaman bir yerlerde ekilmiş bir şeylerim var. Darısı başınıza...

Ağaçlar dikilir. Çoğu ağacın toprağa nakledilmesi için doğru zaman Kasım ile Mart ayları arasındadır. Güzel planlayın, kökleri çürümeyecek ama susuz da kalmayacak şekilde toprağa fidanlarınızı aktarın. Ağaçları bahçeye dikerken dikkat edilmesi gereken birkaç unsur vardır. Birincisi ağacın formudur, çalı formunda bir ağaçsa başka ağaçlara yakın dikilmelidir çünkü çoğu zaman ağaçlar kökleri ile birbirlerine bağlanır, çalı formu ağaçların çoğu böyle bir birlikteliğe ihtiyaç duyar. İkincisi ağacın güneş ihtiyacıdır. Çok güneş isteyen bir ağacı bir tepenin kuzey yamacına dikerseniz aradığı güneşten mahrum kalacaktır. Çoğu meyve ağacı güneş ister. Rüzgarların bahçedeki hakim yönü de son derece önemlidir. Eğer sert rüzgarlar varsa ağaçlarınıza rüzgar kıran yapmalısınız.

Rüzgar kıran olarak yer elması gibi hızlı uzayan bitkiler seçebilirsiniz. Veya ıhlamur gibi hızlı boylanacak ağaçları tercih edebilirsiniz.

Kasım ayında kökü soğan gibi olan çiçekler ekilebilir. Ayrıca hala lahana, pırasa, maydanoz ve nane ekilebilecekler arasındadır. Tabi bunlar daha ılıman yerler için geçerli. Soğuk olan yerlerde hiçbir şey ekemez, dikemezsiniz. Ilıman yerler için, tere, roka, sarımsak, ıspanak, bakla ve bezelye, kış marulu dikilebilir. Dikim yaşadığınız yere, ortamın nem derecesine, donların başlama tarihine çok bağlıdır. Bu nedenle ekim, dikim işleri ile uğraşan yakınlarınıza bu konuları muhakkak danışın.

Doğadan ne toplanır bu zamanlarda? Kasım ayında doğada yağmur sonrası çıkan bir sürü yerel mantar vardır. Eğer donlar başlamadı ise ve mantarlar konusunda bilgili iseniz toplamaya çıkabilirsiniz. Hala yeşil olan temiz alanlardan ısırgan toplayıp çorbasını yapabilirsiniz. Kasım ayında başka ne yapılır? Biraz da sizden dinlemek isterim, buyrun yazın...

39 görüntüleme0 yorum