top of page

Çeşitli Şerbetler ve Gazoz Kurmak


Şerbet dediğimde irkilmeyin. Ben bile hala irkiliyorum. Şeker mi, hani sağlıklı olacaktık? Bu şekeri biz tüketmeyeceğiz. Bu şekeri mayalar tüketecek. Mayalar da şeker yemesin istiyorsunuz belki. Ama onlar tek hücreli bir canlı, bu uğraştığımız mayalar şeker tüketmek için tasarlananlardan. Lif tüketmek için tasarlananlardan değil. Yoksa türlü farklı maya, bakteri archea var ve her biri ayrı bir şey tüketiyor.


Gazoz mayasındaki temel mantık şöyledir. Maya, sıvı bir besiyeridir. Yani bolca mikroorganizma - minik canlı içerir. Bu minik canlılar şekeri tüketir ve karşılığında baloncuk oluştururlar. Bol bol baloncuk oluştururlar hem de. Bizim de gazozda sevdiğimiz şey bu baloncuklardır. Bilimsel olalım: şeker, karbonata dönüşür, karbondioksite dönüşür.


Şerbetler, sıcak şerbetler ve soğuk şerbetler olarak ayrılabilir. Biyoaktif baharatlar ve tıbbi aromatik çaylar derslerinde hangi baharatın faydalı olması için nasıl şerbete dönüştürülebileceğini anlatıyorum. Örneğin tarçın çubukları bolca kaynatılmalı, ıhlamur ise ya soğukta masere edilmeli ya da kaynar su ile demlenmeli.


Şerbet:


1 litre su için 10 limon suyu, 2 çay fincanı şeker karıştırılır. Şeker eritilir. Şerbetin neli olmasını istiyorsanız öyle yapın. Komposto suyu olabilir, meyankökü kaynatıp yapabilirsiniz. Önemli olan içinde fazlaca biyoaktif maddeler olmaması. Yani örneğin pekmez çok demir içerir, mayaları olumsuz etkileyebilir. Başlangıçta kaçının, ustalaştıkça kendi harmanlarınızı yaparsınız. Örneğin bal kendi mayalarını içerir ve sizin ürettiğiniz mayalarla yarışabilir. Bir diğer önemli nokta ise şerbetin içinde parçacıklar yüzmemesi. Belki duyarsınız içeceklerin çok filtre edildiğinden bahsedilir. Bizim de ne kadar berrak bir şerbetimiz varsa tadı o kadar lezzetli olacaktır.


Gazoz Kurmak:


1 litre şerbete, 1 bardak süzülmüş maya katın. Sonra kapalı kavanoza koyun, kapağı kapatın. Bir süre bekleyin. Gazozun bekleme süresi 16 dereceden yüksek sıcaklıkta geçerse daha hızlı olur, eğer sıcaklık 25 dereceden yukarıda ise bozulma olabilir. 16 derecenin altında yavaş fermente olur, örneğin süre 7 haftaya uzayabilir, daha geç bile olabilir. Bir kere klasik tarifi yapın, sonrasında bolca deneyler yapabilirsiniz.

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Mavi ve Sarı Kedi Hayvan ve Evcil Hayvalar Logo (200 x 1500 px) (1500 x 200 px) (1).png
bottom of page